Život většiny z nás je natolik náročný, že si ani nedovedeme představit konec únavného pracovního dne bez kvalitního odpočinku. Mnozí z nás ale ani nevědí, co kvalitní odpočinek obnáší. Aby došlo k odpočinku tak, jak naše tělo potřebuje, aby načerpalo novou sílu do dalšího plodného dne, je třeba dodržovat mnoho zásad, které nám toto umožní.

Jak by měla vypadat ložnice?
Ložnice je místo, kam si chodíme odpočinout a načerpat nové síly. Měla by proto splňovat některá kriteria, která nám tohle umožní. Místnost by měla být dobře větratelná, aby se vzduch dal dobře obměňovat. Měla by být možnost zastínit okna před denním světlem.

To využijí zejména lidé pracující na směny, kdy jejich spánek probíhá i v denní dobu a měl by být stejně kvalitní jako spánek noční. Ložnice by měla být umístěna v bytě tak, aby byla mimo hlavní dění a nedoléhal sem hluk běžného dne. Pokud tohle nejde splnit, je vhodné instalovat protihlukové dveře.

Na ložnici by měla navazovat koupelna určená pouze pro uživatele ložnice. Odpadne tak cestování po bytě, pokud se stane, že během spánku musíme vyhledat toaletu. I koupel, kterou uskutečníme před spánkem, je příjemnější, jestliže můžeme rovnou z vany hupsnout do pohodlného lůžka. Lůžko bychom měli volit tak, aby vyhovovalo naší páteři, aby bylo dostatečně prostorné a aby matrace, kterou zvolíme, byla prodyšná, přiměřeně pevná a splňovala zdravotní kriteria, které našemu spánku prospějí.

Čeho je třeba se vyvarovat?
Místnost pro spaní nevymalujeme ostrými ohnivými tóny, protože před spánkem je vhodné volit uklidňující prostředí. Také teplé barvy nejsou vhodné, spánek je kvalitnější, pokud máme spíše pocit chladu. Nevolíme těžké a příliš hřejivé pokrývky, ve kterých se budeme potit. Osvětlení by nemělo být jen stropní, na každý noční stolek patří malá noční lampička. Někdo při ní rád usíná, jiný ji použije, pokud vstává během noci. Vyvaruje se tak zakopnutí v setmělé místnosti, než nalezne vypínač. Do ložnice nepatří televizor ani počítač.

Ložnice je oáza našeho odpočinku a je velmi důležité dbát na to, aby splnila vše, co je ke zdravému spánku vhodné. Odměnou nám bude pocit odpočatého těla a další síly.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Recommended Posts

Tříoký plaz jménem haterie

Haterie jsou plazi z čeledi hateriovitých. Konkrétní zástupce rozlišujeme dnes pouze dva, a jsou to druhy haterie novozélandská a haterie Guentherova. Řád dosahoval největšího významu v období […]