Možná, že právě přečtení tohoto článku, vám přinese pár zajímavých, a třeba i překvapujících informací o životě těchto „plovoucích tankerů“, nesoucích latinský název Hippopotamus amphibius.

Hroši potřebují ke svému životu vodu, a proto se zdržují v oblastech afrických hlubších jezer, s dostatečným břehovým i vodním porostem. Ten ostatně tohle zvíře vyhledává, jako hlavní zdroj potravy. K dosáhnutí váhy až 3 200 kg, musí tenhle cvalík spást denní dávku mezi 40 až 60 kg vodních trav. Tak také získává potřebnou energii k námluvám, bojům, rozmnožování, a výchově potomků. To vše se totiž také odehrává ve vodě, včetně porodu a kojení mláďat.
hroši ve vodě
Tělo hrocha je pro pobyt ve vodě celkem dobře uzpůsobeno. Mezi jeho prsty najdeme plovací blány a má také uzavíratelné ušní boltce, i nozdry. Rčení, že má někdo hroší kůži je na místě, protože její tloušťka se pohybuje mezi 3 až 6 centimetry. Kůže je ale zároveň velmi citlivá na slunce, takže její ochranou je přirozené vylučování olejnatého sekretu, jenž zároveň působí i jako antibakteriální ochrana.
Velký respekt ovšem budí jejich obrovské zuby, kterých má kolem čtyřiceti a neustále dorůstají. Až šedesát centimetrů dlouhé špičáky používají zejména v soubojích o přízeň samic.
Hroch je velmi vrtkavé a nebezpečné zvíře, které často bezdůvodně napadá vše, co najde ve svém dosahu. Pokud se ocitnete v jeho teritoriu, je velká pravděpodobnost, že k napadení dojde. I na souši je tenhle zdánlivě neohrabaný tlouštík velmi rychlý. Dokáže totiž běžet několik set metrů až padesátikilometrovou rychlostí. Hroch patří k nejnebezpečnějším zvířatům Afriky, které má překvapivě na svědomí nejvíce lidských životů. Je to z části i mylnou představou nezkušených návštěvníků buše, na které působí to zvíře dobráckým, až flegmatickým dojmem. Opak je ale bohužel pravdou.
čáp na hrochovi
Ani jejich obrovská síla a agresivita, je bohužel nemůže dostatečně ochránit před útoky pytláků a úbytkem jejich přirozeného prostředí.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Recommended Posts

Business

Nakoupit Viagru dokáže každý

Kde koupit Viagru je dotaz, který stačí zadat do vyhledávačů webových stránek, aby vám vyhodnotily několik zdrojů, odkud lze zboží objednávat. Jediné, co k tomu […]