Chrup a jeho postavení mají svou důležitou úlohu od chvíle, kdy se vyklubou na povrch dásní. Jejich postavení a umístění v čelisti tak dává základ pro zdravý vývoj stálých zubů. Malé dítě by si na zubní hygienu mělo zvykat od malička. Jednak naučíme dítě pravidelnosti zubní hygieny, jednak se nebojí později používat dentální pomůcky jako je zubní nit, kartáček a další.

Co udělat při prvním zoubku?
První zoubek se dnes u naší populace prořezává kolem půl roku věku. Prořezávání bývá někdy dramatické, protože dásně jsou naběhlé a dítě pociťuje tyto události nepříjemně. Přesto je potřebné už v tomto období dbát o to, aby dutina ústní byla čištěna. V této době používáme mulovou gázu, kterou vždy před spaním dítěti mléčný chrup očistíme.

Co dělat kolem jednoho roku věku?
V této době již dítě vlastní zoubků několik a nastává období, kdy bychom měli potomka zvykat na používání kartáčku. Volíme jemný, velikostně takový, aby se dobře vešel dítěti do úst a bylo možné s ním v dutině ústní manipulovat. V obchodech je velký výběr kartáčků, které jsou pro děti přitažlivé. Mají rukojeti ve tvaru zvířátek, jsou hezky barevné a dětem tak zpříjemní jejich výchovu k zubní hygieně.

Zubní pastu volíme dětskou, kde je předpoklad, že se může stát to, že dítě  trochu při čištění spolkne. Dětské pasty jsou vyrobeny tak, aby byly chuťově přitažlivé a přitom nezávadné. V této době je dobré již začít navštěvovat zubního lékaře. Prohlédne postavení zoubků, poradí s čištěním a dítě si bude zvykat na prostředí zubní ordinace.

Školní věk a mléčný chrup
Nyní je důležité, abychom dětem kontrolovali, jak si zuby čistí, jak často a jak kvalitně. Je třeba jim též opatřit vhodné pomůcky. Za odměnu lze použít mnoho zajímavého, třeba zubní kalendář, kdy si může dítě za každé vyčištění nalepit nálepku. Po dosažení určitého počtu pak následuje odměna. Také tabletka, která po vycucání ukáže, jak jsou zoubky vyčištěné, je velmi přínosná. Kontrola a následné dočištění zubů by měli rodiče provozovat u svých dětí po celou základní školní docházku.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Recommended Posts

Business

Nakoupit Viagru dokáže každý

Kde koupit Viagru je dotaz, který stačí zadat do vyhledávačů webových stránek, aby vám vyhodnotily několik zdrojů, odkud lze zboží objednávat. Jediné, co k tomu […]