Možná se vám někdy přihodilo, že na svých cestách napříč republikou vlakem nebo autem jste zahlédli objekt, co by stál alespoň za to vyfotografovat. Byl natolik inspirativní, že byste něco podobného měli rádi na vlastní zahradě. Objektem zájmu může být cokoli, zajímavě řešené uspořádání zahrady, sladěná barva oken s fasádou, anebo docela „obyčejné“ živé ploty a popínavé rostliny. Lidem skutečně neschází fantazie a variací na toto téma je mnoho.
listy břečťanu

Psí víno

Překrásné dekorativní listy vás uchvátí svým tvarem a velikostí. Odnože se snadno řízkují a dobře se množí, zakoření za dostatku světla v nádobě s vodou a vysazovat je můžete od jara do podzimu, nejlépe v dubnu a v květnu. Na podzim se listy barví do červenohnědých odstínů a postupně opadávají, to je jediné mínus tohoto okrasného prvku. Fasádu v zimě pak zdobí pouze holé spleti větviček. Podstatnou výhodou je však tepelný štít – kořenový bal pnoucí se po fasádě působí jako izolační vrstva a v létě pomáhá chránit dům před extrémním vedrem a v zimě ušetří náklady za vytápění.
protihluková stěna

Hedera – břečťan

Mezi popínavými rostlinami je to skutečný nezmar, přežije i velmi tuhou zimu a na rozdíl od psího vína neopadává a je stále olistěný po celý rok. Na podzim rozkvétá velmi silně vonícími květy a přitahuje okolní hmyz, ale pozor, neznamená to, že by se k vám všechny ty vosy a včely nastěhovaly. Jen je chvíli pozorujte a zjistíte, že právě zásluhou kvetoucího břečťanu na fasádě to hmyz nebude lákat dovnitř, a to ani tehdy, jestliže necháte na okenním parapetu misku s nakrájeným ovocem.
břečťan na domě
Popínavé rostliny sice vyžadují občasnou údržbu ve formě zastřihávání, ale za tu krásu, zelenou živoucí energii, tepelný izolant a vůni květů to rozhodně stojí. Není třeba je zalévat, pouze na počátku období růstu, dostatek živin a vláh y pak čerpají z dešťové vody a půdy, podobně jako všechny stromy a keře v přírodě.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Recommended Posts

Tříoký plaz jménem haterie

Haterie jsou plazi z čeledi hateriovitých. Konkrétní zástupce rozlišujeme dnes pouze dva, a jsou to druhy haterie novozélandská a haterie Guentherova. Řád dosahoval největšího významu v období […]